Joninės svetur

Per naktį dega laužai, pinami lauko gėlių vainikai, renkamos vaistažolės ir spėjama ateitis, dalijimąsi įspūdžiais ir gardžiu maistu – sveiki sulaukę Joninių! Šią vasara trumpiausią naktį siūlome palydėti prie vaišėmis nukrauto stalo, o idėjų, kaip pasitikti sugrįžtančią saulę, galite pasisemti iš viso Jonines švenčiančio pasaulio.

BRAZILIJA. Joninės žiemą

Pietų pusrutulyje gyvenantiems brazilams Joninės yra ne vasaros, o žiemos šventė, sutampanti su liūčių sezonu. Ir ji čia trunka net dvi savaites – 14 dienų brazilai dėkoja šventajam Jonui už žemę atgaivinantį lietų.  

FILIPINAI. Vanduo liejasi laisvai

Joninių dieną filipiniečiai mėgsta kaip reikiant pasilaistyti vandeniu. Kliūna ir praeiviams, ir automobilių vairuotojams, ir net tvarką gatvėse palaikantiems pareigūnams. O svarbiausia – kiaurai permirkti niekas nebijo.  

SUOMIJA. Šviesiausia metų naktis

Suomiai medieną Ukon Juhla laužams kaupia ištisus metus. Ir visai nesvarbu, kad per Jonines šalyje tvyro baltosios naktys – ieškoti paparčio žiedo slepiamų lobių galima net ir dienos šviesoje.

LATVIJA. Pikantiškos tradicijos

Kaimyninėje Latvijoje, be lietuviams pažystamo laužų kūrenimo ir vainikų pynimo, Jani (arba Ligo) dieną kasmet rengiamas tradicinis Nudistų maratonas. Be to, minint šią šventę būtina išsimaudyti pirtyje.  

NORVEGIJA. Nuo laužų iki vestuvių

Norvegijoje per Jonsok šventę rengiamos teatralizuotos vestuvės, simbolizuojančios naujo gyvenimo pradžią, o senus laikus į praeitį palydi ant laužo deginamos milžiniškos lėlės. Vakarėjant kepami saldūs blynai ir organizuojamos naktinės išvykos į kalnus.  

PORTUGALIJA. Laimę nešantis česnakas

Portugalams Joninės yra visų šventųjų šventė, vadinama Santos Populares, o ją simbolizuoja... žydintis česnakas! Pagal tradiciją artimiesiems ir draugams reikia suduoti česnaku per galvą. Originalus būdas palinkėti sėkmės, tiesa?  

KARŠTAS JONINIŲ DESERTAS:

Prekių sąrašas

Mini zefyrų 300g
Braškių 400g
Juodojo šokolado 200g

Gaminame

Vakarodami prie laužo ar lauko kepsninės galite pasigaminti ne tik vakarienę, bet ir šventinį desertą. Šiemet siūlome pasiskolinti tradiciją iš Vakarų – mažųjų zefyrų kepimą ant laužo. Šviežias braškes ir zefyrus paeiliui suverkite ant medinių iešmelių. Saldiems vėrinukams apskrudinti puikiai tiks kepsninės grotelės, o minkšti zefyrai dailiai apskrus net užmauti ant paprasčiausios medžio šakos. Padažui ištirpinkite keletą juodojo šokolado plytelių ir... Skanaukite! Vietoje braškių galite naudoti ir kitus vaisius: kriaušes, melioną, persiką ir net arbūzą.

ĮDOMU! Senąsias Joninių tradicijas paprasta paversti šiuolaikinio vakarėlio pramoga. Laužą visada gali pakeisti stalas su daugybe žvakių, vainikų pynimą – originaliausios puokštės konkursas, o paparčio žiedo paieškas – išradingas naktinis piknikas miške.