Paprikos: saldžios ir aitrios

Paprikų pasaulis kaip reta margas – po vieno augalo pavadinimu telpa ir mėsingos saldžiosios paprikos, ir smulkesnės aitriosios. Vis didėjant šių daržovių pasirinkimui - pats metas geriau jas pažinti.

 

Saldžiųjų paprikų spalvų gausa

paprika1Visos paprikos (tiek aitriosios, tiek saldžiosios) kilo iš to paties augalo – paprikos, kurios sėklos kadaise buvo atgabentos iš Pietų Amerikos į Ispaniją. Šiandien saldžiųjų paprikų pasirinkimas ir spalvų įvairovė – stulbinama. Be lietuviams geriausiai pažįstamų raudonų, geltonų ir žalių paprikų, taip pat yra ir rudų, balkšvų ar net violetinių! Visų jų skonio savybės panašios – vaisiai salsvi, traškūs, sultingi, tik sėklos ir baltos pertvarėlės viduje – kartokos, todėl gaminant maistą jos dažniausiai pašalinamos. Išsiskiria tik žaliosios paprikos - jos nėra iki galo sunokusios, todėl pasižymi ryškesniu kartumu.


Nors Lietuvoje populiariausios saldžiosios paprikos tvirtais, varpelį primenančiais vaisiais, nederėtų pamiršti ir smailiųjų paprikų. Jų sienelės šiek tiek plonesnės, bet pats minkštimas – saldesnis. Jų skonis geriausiai atsiskleidžia pakepinus orkaitėje arba ant grotelių – tiesiog pakepkite paprikas arba jų puseles aukštoje temperatūroje kol po odele susidarys oro tarpeliai, ir patiekite su alyvuogių aliejumi kaip užkandį arba garnyrą prie pagrindinio patiekalo.

Įvairių rūšių saldžiosios paprikos puikiai tinka salotoms arba troškiniams – rinkitės įvairiaspalves, kad patiekalas atrodytų stilingai ir žaismingai. Taip pat labai skanu mėsa, sūriu arba kuskusu įdarytos paprikos. Pasirinkite mėgstamą įdarą, prikimškite juo paprikų puseles ir kepkite 180 ºC orkaitėje 25–30 min., kol suminkštės. Ir žinoma, nebijokite eksperimentuoti!

 

Aitriųjų paprikų kaitra

Pasaulyje aitriųjų paprikų rūšių labai daug - jas sunku ir suskaičiuoti. Kai kurios tokios aštrios, kad net mažiausias gabalėlis priverčia ašaroti ir griebtis stiklinės vandens. Aitrumo paprikoms suteikia kapsaicinas, o šios medžiagos kiekis matuojamas specialiai aitriosioms paprikoms sukurta Skovilio skale.

ĮDOMU

Priklausomai nuo aitriųjų paprikų veislės bei auginimo sąlygų, tos pačios rūšies paprikų kaitra gali svyruoti net nuo 50 000 iki 175 000 Skovilio vienetų.

paprika3Dažniausiai parduotuvėse pasitaikančios pailgos raudonosios aitriosios paprikos yra vienos švelniausių, jų aitrumas Skovilio skalėje matuojamas maždaug 1000–5000 vienetų. Tai universalios paprikos, kurias galima naudoti gaminant įvairius troškinius, sriubas, padažus, Viduržemio jūros ar Azijos šalių patiekalus, šokoladinius desertus.

Chalapos paprikos išsiskiria nedidelėmis bukomis žaliomis ankštimis. Jų aitrumas ryškus, bet ne skausmingas, siekia maždaug 5000–8000 Skovilio vienetų. Chalapos paprikomis tradiciškai gardinami meksikietiški patiekalai, tačiau jos dažnai valgomos ir vienos – keptos arba gruzdintos.

Kajeno paprikas, pasižyminčias pailgomis ryškiai raudonomis ankštimis, renkasi žmonės, mėgstantys ypač aštrų maistą. Šios rūšies paprikų aitrumas svyruoja tarp 25 000 ir 50 000 Skovilio vienetų. Kajeno paprikos dažnai sutinkamos Pietų Amerikos šalių patiekaluose. Iš jų taip pat gaminami įvairūs ypač aštrūs padažai.

Datulinės paprikos piri piri – smulkios, bet labai aštrios, jų kaitra matuojama net 50 000–175 000 Skovilio vienetų. Dėl šios priežasties jos patiekaluose dažniausiai naudojamos nedideliais kiekiais. Piri piri gardinami Afrikos šalių patiekalai, iš jų gaminamas portugalų sugalvotas aitrusis padažas su citrinų sultimis, svogūnais, bazilikais, raudonėliais ir peletrūnais. Toks padažas tinka salotoms ir keptai mėsai gardinti, vištienai marinuoti.

Dar aštresnės Habanero paprikos, primenančios stambias uogas. Jų būna įvairių spalvų: geltonų, oranžinių, raudonų. Habanero paprikos yra vienos aitriausių – gali siekti ir 350 000 Skovilio vienetų. Ši iš Amazonės regiono kilusi rūšis dažnai naudojama Meksikos virtuvėje, pvz., gaminant kiaulienos troškinius ir kiaušinių patiekalus. Iš Habanero paprikų taip pat gaminami įvairūs padažai ir pagardai.

 

Išbandykite ir namuose

parika5Aitraus padažo nesunku pasigaminti patiems. Tam geriausia naudoti įvairių rūšių aitriąsias paprikas. Maždaug pusę kilogramo aitriųjų paprikų kartu su dviem šaukštais druskos sudėkite į virtuvinį kombainą ir išsukite iki vientisos masės. Gautą masę sukrėskite į stiklainį, tvirtai užsukite ir palikite kambario temperatūroje per naktį. Po to įmaišykite 375 ml acto ir palaikykite kambario temperatūroje kelias dienas. Kuo ilgiau laikysite, tuo ryškesnis bus skonis. Kai aitrumas pasirodys tinkamas, dar kartą pertrinkite masę virtuviniu kombainu ir nukošę supilkite į stiklinį indą. Laikykite šaldytuve, o prieš naudodami, padažą kaskart suplakite. Padažą suvartokite per 4–5 mėnesius.

ĮDOMU

Jei aitriuoju padažu gardindami patiekalus šiek tiek persistengėte, numalšinti ugnį padės stiklinė pieno, natūralus jogurtas arba porcija ledų desertui.


Paprikų pasaulis įvairus, bet nesunkiai perprantamas – geriau pažinę šias daržoves - tiek saldžiąsias, tiek aitriąsias, lengvai išsirinksite tinkamiausius ingredientus spalvingiems pietums arba vakarienei.