Skirtingos tešlos gamybos paslaptys

Kodėl tešla nepakyla? Kaip pagaminti skanų biskvitą? Nuo ko priklauso pyrago trapumas? Ieškantiems atsakymų – trumpa pažintis su konditerinės tešlos rūšimis ir kelios gudrybės ruošiantiems jas namuose.

IKI PATARIA Kepdami spurgas aliejuje, nustatykite vidutinę kaitrą – jei riebalai bus per karšti išorė greitai apskrus, o vidus liks neiškepęs.

Biskvitinė tešla

Desertų pasaulyje biskvitinė tešla yra viena populiariausių. Ji tampa daugelio kepinių ir desertų pagrindu, iš jos kepami sausainiai, pyragaičiai ir įvairūs vyniotiniai. Ingridientai visada tie patys: kiaušiniai, miltai, cukrus ir krakmolas.Tačiau skonis ir išvaizda dažnai skiriasi. Nuo ko tai priklauso? Biskvitinę tešlą galima ruošti tradiciniu šaltuoju arba šiltuoju būdu. Pastarasis nuo šaltojo skiriasi tik tuo, kad kiaušiniai plakami virš šilto vandens vonelės, kol ištirpsta visas cukrus.

IKI PATARIA Jei norite biskvitą pagardinti razinomis, riešutais ar džiovintais vaisiais, pirmiausia juos apvoliokite miltais ir tik tuomet įmaišykite į tešlą.

Sluoksniuota tešla

Norint pasigaminti sluoksniuotą tešlą namuose, reikės vos kelių produktų ir šiek tiek daugiau kantrybės. Produktų sąraše: kilogramas miltų, tiek pat sviesto, šiek tiek druskos, apie 20 šaukštų acto ir litras vandens.

Sluoksniuotos tešlos gamyba:

Šaltą sviestą supjaustę labai plonomis riekelėmis sumaišykite su 200 g miltų. Trumpai paminkykite rankomis, suformuokite kepalėlį ir suvynioję į kepimo popierių padėkite šaltai. Likusius miltus persijokite. Supylę kauburėlį, jo viduje padarykite įdubimą ir į jį suberkite druską, supilkite actą bei pusę vandens. Viską sumaišykite ir išminkykite vidutinio kietumo tešlą (prireikus įpilkite dar vandens). Leiskite tešlai pailsėti pusvalandį šaldytuve ir tęskite darbus: iškočiokite kiek plonesnį nei centimetro storio lakštą, pusę jo padenkite miltų bei sviesto mišiniu ir užklokite likusia dalimi. Nespausdami viską iškočiokite iki centimetro storio lakšto ir sulankstę jį į keturis sluoksnius trumpam palikite šaldytuve. Procesą kartokite keturis kartus.

IKI PATARIA
Kepant patiekalus su sluoksniuota tešla, optimali orkaitės temperatūra yra 195 laipsniai. Kad kepinys nesukristų, pirmąsias 15 kepimo minučių rekomenduojama neatidarinėti orkaitės durelių.

Kapota tešla

Palyginti su sluoksniuota tešla, ji paruošiama tiesiog žaibiškai. Jei ruošite tešlą iš kilogramo miltų, reikės dviejų kiaušinių, po pusę kilogramo sviesto ir riebios grietinės. Kapotos tešlos gamybos procesas iš tiesų greitas: miltus persijokite ir sumaišykite su gabaliukais supjaustytu šaltu sviestu, grietine bei kiaušiniais. Viską ilgai kapokite dideliu peiliu, kol neliks sausų miltų. Paruoštą tešlą dėkite į šaldytuvą ir šaldykite maždaug 3,5 valandos.

IKI PATARIA
Jei iš kapotos tešlos ketinate kepti pyrago pagrindą arba krepšelius, formuodami palikite aukštesnius tešlos kraštus , mat kepama ji traukiasi.

Plikyta tešla

Iš plikytos tešlos gaminami lengvi it debesėlis sausainiai, pyragaičiai su riebaus kremo įdaru ir net koldūnai. Pati ji gaminama iš miltų, vandens arba pieno, kiaušinių ir sviesto. Nuo kitų tešlos rūšių plikyta skiriasi tuo, kad kai kurias jos sudedamąsias dalis reikia kaitinti. Tačiau svarbiausia ruošiant šią tešlą namuose – neužmiršti maišyti.

Plikytos tešlos gamyba:

Į puodą supilkite pieną, sudėkite sviestą, įberkite druskos ir maišydami laukite, kol užvirs. Nukelkite nuo ugnies ir nuolat maišydami suberkite miltus. Grąžinę puodą ant viryklės maišykite, kol tešla taps vientisa ir atšoks nuo puodo dugno. Tada sukrėskite ją į kitą dubenį, palaukite, kol pravės, ir įmušę kiaušinius dar kartą gerai išmaišykite – tešla turi tapti blizgi ir elastinga.

IKI PATARIA 
Plikytos tešlos kokybei daug įtakos turi kiaušiniai: jei šių bus per mažai, tešla neiškils, jei per daug – sutrūkinės kepamų sausainių paviršius.

Trapi tešla

Trapi tešla gaminama iš mitų, cukraus, riebalų (dažniausiai sviesto) ir kiaušinių, o gardinama vanile, romo esencija ar žiupsneliu druskos. Konditerių pasaulyje ji skirstoma į kietą – tešlą, kurią galima kočioti; ir minkštą – nuo kietosios ji skiriasi tik tuo, kad visi produktai ne minkomi, o plakami, kol tampa purūs. Kad tešla būtų dar puresnė, be įprastų ingridientų, ją galima papildyti varške ar grietine.

Trapios tešlos gamyba:

O gaminimo eiga visai nesudėtinga: sviestas su cukrumi išsukami iki vienalytės masės, į juos dalimis pilami kiaušiniai ir maišoma, kol ištirps cukrus. Galiausiai supilami persijoti ir su kepimo milteliais sumaišyti miltai. Tereikia prisiminti, kad trapios tešlos negalima ilgai ir intensyviai maišyti,nes nuo to blogėja jos kokybė: tešla tampa tąsi, o kočiojant traukiasi.

IKI PATARIA 
Jei trapi tešla bus ruošiama iš pernelyg atšildytų produktų, minkoma ji ims trupėti, o kepinio paviršius sueižės. Tad verčiau rinkitės šaltus produktus.