Patarimai smaližiams: kaip atsisakyti cukraus, bet ne saldumynų?

2019-01-17
Patarimai smaližiams: kaip atsisakyti cukraus, bet ne saldumynų?

Pirkėjų akiraty – natūralūs produktai

Sveikesnių pasirinkimų paieškos tampa vis populiaresnės – tai galioja visiems maisto produktams, įskaitant ir saldumynus. Pasak prekybos tinklo IKI kepyklų vadovės Nijolios Juchnevič, konditerijos pasaulis taip pat turi savo sezoniškumą ir madas. „Iš tiesų matome, jog lietuviai aktyviai domisi sveikesnio maisto naujovėmis, rečiau renkasi gausiai dekoruotus, kaloringus saldumynus. Atitinkamai vis dažniau ieškoma gaminių be pridėtinio cukraus, glitimo, laktozės. Pastebime ir veganams draugiškų skanėstų augantį populiarumą. Atsižvelgiant į smaližių poreikius, parduotuvių vitrinose randasi nauji, kartais netgi netikėti saldumynų skoniai“, – įsitikinusi N. Juchnevič.

Pasak ilgametę patirtį turinčios konditerės, pastaruoju metu labiausiai „ant bangos“ natūralūs saldumynai. „Pirkėjai vis dažniau ieško subtilių, ypatingu skoniu išsiskiriančių desertų mažomis porcijomis. Kur kas didesnis dėmesys tenka natūraliems produktams: tikram šokoladui, natūraliai varškei ir grietinėlei, kefyro kremui, vaisių tyrėms“.

Cukrus saldumynuose – atgyvena?

Išaugęs domėjimasis sveika mityba, iš tiesų, neaplenkė ir smaližių interesų. Prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės teigimu, sveikuoliški saldumynai iš periferijos veržiasi į pirmaujančias pozicijas. „Jei ankščiau prioritetas būdavo vizualiai gražūs ir saldūs konditeriniai gaminiai, tai šiandien situacija kiek keičiasi. Dažnas pirkėjas teiraujasi ne skanesnio, o sveikesnio deserto, teiraujasi apie jo sudėtį“.

„Viena iš naujų krypčių konditerijoje – sluoksniuoti desertai indeliuose. Juose dažnu atveju derinami skirtingų skonių kremai – tai gali būti jogurtai, sojos gaminiai, grietinėlė, vaisių tyrė. Taip pat natūralus kremų skonis dažnu atveju paįvairinamas pagardais, tokiais kaip ispaninio šalavijo sėklos, riešutai, liofilizuotos uogos, linų sėmenys ar netgi kanapės. Būtent tokių savo maistinėmis savybėmis turtingų desertų paklausų auga, o ši tendencija kelia džiugesį – pagaliau nukarūnuojamas cukrus“, – sako B. Čaikauskaitė.

Tradiciniai kepiniai priversti atsinaujinti

Ar reikia nuogąstauti, jog pamėgti ir, rodos, nuo tam tikrų progų neatskiriami saldumynai paliks parduotuvių lentynas? Konditerijos pasaulio užkulisius puikiai išmananti N. Juchnevič sako, kad tradiciniais tituluojami desertai, ypač jei jie paklausūs, išnykti niekur neketina.

„Kiekvienais metais, atsižvelgiant į pirkėjų poreikius, stengiamės naujai pažiūrėti į tradicinius skonius. Paklausių desertų niekas iš rinkos neišima, tačiau atsiranda būtinybė juos šiek tiek atnaujinti. Kitaip tariant, mes peržiūrime jų sudėtį ir siekiame priartinti prie kuo sveikesnio varianto. Jų gamyboje naudojame tikrą grietinę, grietinėlę, sviestą, kiaušinius, aukštos kokybės šokoladą, vaisių tyres, migdolų miltus. Tobuliname receptūras ir optimizuojame cukraus kiekį, dažnu atveju jį mažiname arba keičiame sveikesnėmis alternatyvomis. Tikslas – jog kiekvienas kepinys savo skoniu ir kvapnumu sukurtų dalelę namų jaukumo“.

Saldu ir be cukraus?

Specialistų teigimu, suvartojamo cukraus kiekiai jau seniai verčia sunerimti – jo apstu ne tik saldumynuose. Net jei visiškai iš savo mitybos raciono išbrauktume tortus, bandeles, o kavos negardintume cukrumi, tai dar nereiškia, jog jo negausime valgydami kitus, iš pirmo žvilgsnio nekaltus, maisto produktus. Taigi išeitis viena – negalintiems gyventi be saldumo, būtina ieškoti alternatyvų.

„Didžiausi smaližiai yra vaikai ir kiekvienas tėvas sutiks, jog ramiai praeiti pro konditerijos skyrių parduotuvėje, kartais būna neįmanoma misija. Mūsų konditeriai nuolatos ieško būdų, kaip kompensuoti cukrų ir, visų nuostabai, yra kur kas sveikesnių pasirinkimų, pavyzdžiui, natūralios vaisių tyrės, medus, agavų, datulių ar džiovintų figų sirupai. Mūsų asortimente prie visų skanėstų puikuojasi tartelė su bananų tyre – ji išties saldi, nors pagaminta be jokių pridėtinių cukrų. Renkantis skanėstus, rekomenduojame atkreipti dėmesį į jų sudėtį arba pasiteirauti konditerių apie sudedamąsias dalis“, – pataria B. Čaikauskaitė.